sizlama.gen.tr https://www.sizlama.gen.tr Sızlama, Sızlama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sizlama.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Mon, 09 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Sızlama https://www.sizlama.gen.tr/sizlama.html Sat, 01 Dec 2018 15:14:31 +0000 Sızlama, vücuttaki farklı organlarda, eklemlerde ve dokularda ortaya çıkan, ağrıya nazaran daha hafif etkilerle hissedilen rahatsız edici bir duygudur. Ağrı gibi vücutta yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu anlamamıza yarar. V Sızlama, vücuttaki farklı organlarda, eklemlerde ve dokularda ortaya çıkan, ağrıya nazaran daha hafif etkilerle hissedilen rahatsız edici bir duygudur. Ağrı gibi vücutta yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu anlamamıza yarar. Vücudumuzda herhangi bir yerde etkili olan sızlama başka alanlara da yansıyabilir. Bu nedenle sorunun tam olarak tespit edilmesi önemlidir. Eklemlerde oluşan sızlama yumuşak dokuyu, organları bile etkileyerek, rahatsız edici düzeyde olabilir. Sızlama sağlığınızın dikkate alınacak bir sorunu olduğunu gösteren bir sinyaldir. Bunu dikkate almanız gerekir. İhmal ettiğinizde sızlama ağrıya dönüşebilir, sağlık sorununuz ciddi derecede ilerleyebilir.

Sızlama vücudumuzda hangi bölgelerde etkili olabilir

Vücudumuzda gerek dış uzuvlarda, gerekse iç organ, eklem ve dokularda sızlama olabilir. Bunların çeşitli sebepleri vardır.

Eklemlerde sızlama: Vücudumuzda kalça, omuz, diz, dirsek, ayak bileği, el bileği, parmaklar gibi bölgelerde iki ya da daha fazla sayıda kemiğin bağlantısını sağlayan eklemlerde sızlama, beraberinde bölgede ısı artışı, yanma, inflamasyon, sertlik gibi sorunları da getirir. Hareket edebilmemizde önemli bir yeri olan eklemlerde böyle sorunların yaşanması hareket kısıtlılığına neden olabilir. Eklemlerin çevresini saran kıkırdak doku, bağ ve tendonlar, kaslar, bursa gibi yapılarda meydana gelen hasarlar sızlamaya neden olabilir. Hasarın şiddetine göre ağrı da oluşabilir. Bunu eklemin inflamasyona ya da bir hastalığa verdiği yanıt olarak kabul edebiliriz. Sızlama kısa süreli olabileceği gibi uzun sürede devam edebilir. Nedeni ne olursa olsun, erken tanı sayesinde sorun giderilebilir. Özellikle ateş, kilo kaybı, sızlamanın uzun süre devam etmesi gibi durumlar varsa gecikmeden doktora gitmekte yarar vardır.

Diş ve diş etinde sızlama: Ağız sağlığı genel sağlığımızı da etkileyen önemli bir unsurdur. Dişlerde ve diş etinde ortaya çıkan sızlama hastalıkların, diş çürüklerinin, iltihaplanmanın bir sonucudur. Erken aşamada bir diş doktoruna giderek tedavi olmakta yarar vardır. Sızlama ile kendini belli eden diş çürükleri erken teşhis edilirse, doğal dişlerinizi kaybetmezsiniz. Diş eti hastalıkları nedeniyle sızlama sorunu yaşarsanız, erken müdahale hem diş eti sağlığınızda, hem de diş sağlığınızda önemli faydalar sağlar. Bu nedenle diş ve diş eti sızlaması ihmal edilmemelidir.

SızlamaBacaklarda sızlama: Bacaklarınızda hissettiğiniz sızlama tarzında rahatsız edici tepkinin nedenleri arasında darbeler, varis oluşumları, damarsal sorunlar, kan dolaşımıyla alakalı problemler, kaslar, bağlar ve tendonlardaki sorunlar, eklem ve kemik problemleri olabilir. Öncelikle yapmanız gereken bacaklarınızda oluşan sızlamanın kaynağının bulunması için bir doktora gitmenizdir. Daha sonra altta yatan nedene uygun bir tedavi uygulanacaktır.

Ayaklarda sızlama: Ayaklarınızdaki sızlama sizleri oldukça rahatsız edecektir. Çünkü yürüme gibi önemli bir hareketinizi kısıtlayacaktır. Sızlama ayakların aşırı kullanımından, damarsal sorunlardan, açık yaralardan, darbe ve travma sonucunda, mantar gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Bunlara uygun tedavilerle ayak sağlığınız eski haline dönebilir.

Sızlama bu verdiğimiz örneklerin dışında vücudunuzda her alanda etkili olabilir. Sağlığınızı bozacak her türlü unsur, şiddetine göre sızlama etkisi gösterebilir. Bu türde sinyalleri bir belirti olarak dikkate almalı ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Bu sayede olabilecek hastalıkların erken teşhisinin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Erken teşhis uygulanacak tedavinin daha etkin şekilde hastalığınızı iyileştirmesine yardımcı olacaktır.
]]>
Kalp Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/kalp-sizlamasi.html Sun, 02 Dec 2018 12:09:24 +0000 Kalp sızlaması, koroner damarlarda tıkanıklık olduğu durumlarda meydana gelen ağrı, göğüs duvarının ardında, sıkıştıran, ağırlık-baskı yapıcı tarzda (genel olarak sanki göğüs duvarına biri oturmuş hissi veren) bir Kalp sızlaması, koroner damarlarda tıkanıklık olduğu durumlarda meydana gelen ağrı, göğüs duvarının ardında, sıkıştıran, ağırlık-baskı yapıcı tarzda (genel olarak sanki göğüs duvarına biri oturmuş hissi veren) bir sızı türüdür. Bu sızı künt bir sızıdır. Batıcı tarzda değildir, nefes alıp vermekle veya hareketle artış ya da azalma göstermez. Genel olarak efor sarf etmekle, sinirlenmekle ya da soğukla ortaya çıkar. Sol kola,boyuna, omuzlara, sırta, karın ve çeneye yayılabilir. (Bazen de sadece bu bölgelerden birinde hissedilir.) Genel olarak 10- 15 dakikadan az süren, dinlenmekle ya da koroner damarları genişleten ilaç almakla geçen bir sızıdır. Zaman zaman ağrıya sıkıntı hissi, baş dönmesi, terleme ve bulantı eşlik edebilir. Fakat bazen daralmış olan damar bölgesinde dinamik değişiklikler olabilir ve o zaman sızı istirahat durumundayken gelir, daha uzun sürer ve ilaca cevap vermeyebilir. Bu tür göğüs ağrısı kolaylıkla bir kalp krizine yol açabileceği için çok daha tehlikelidir.

Kalp Sızlaması Belirtileri

Kalpte batma hissi, yanma ve sancılanma görülebilir. Merdiven veya yokuş çıkarken (yani fiziksel bir aktivite gerçekleştirme esnasında) göğüste meydana gelen basınç ya da sıkışma tarzındaki bir ağrının sol kola, boyna, çeneye yayılmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu strese bağlı da olabilir. Biraz dinlenildiğinde sızı rahatlar, azalır, geçer. Sızılar boyun, sol kol, omuz, sırta kadar yayılabilirler. Bunu yanı sıra baş dönmesi, nefes darlığı, terleme, bulantıda bu sorunlara eşlik edebilir. Sol göğüste meydana gelen her sızı kalp kaynaklı olmayabilir. Sızılar yaklaşık olarak 10 dakika kadar sürebilir. Bir miktar dinlenmekle geçebilen sızılardır.

Kalp SızlamasıKalp Sızlaması Nedenleri

Düzensiz ve stresli bir hayat sürmek, aşırı gayret sarf etme, yorgunluk, şiddetli romatizma, sinir bozukluğu ya da doğuştan meydana gelen kalp hastalıklarında kalpte ağrılar görülebilir. 

Sindirim sistemine ait bozukluklarda, göğüs kafesine bağlı olan sinirler, kaslar, bağlar ve benzeri yapılarla ilgili bir problemde de göğüste sızı meydana gelebilir. Bu sızılar kalp ağrıları ile karıştırılmamalıdır. Özellikle yaşlılar ve şeker hastası olan kişilerde bu çeşit rahatsızlıkların görülmesi muhtemeldir.

Bunun yanında kalbi besleyen koroner damarlardaki başta kolesterol sebebi ile meydana gelen tıkanıklıklar ya da sertleşmeler (ateroskleroz) de kalp sızılarını temelini teşkil eder. Bu en sık rastlanan kalp rahatsızlığıdır. Enfarktüs ismi de verilen bu tip ağrılarda göğüs duvarının ardında sıkıştıran bir sızı söz konusudur. Ağrı batıcı tarzda olmamaktadır. Enfarktüs sonrası kalp hücreleri geriye dönüşümsüz olarak ölmeye başlar. 6–12 saat içinde o bölgedeki bütün hücreler ölür.

Kalp sızlamasının meydana gelmesindeki asıl sebep kalbe giden kanın miktarının azalmasıdır. Kan miktarının azalması durumuna bağlı olarak kalp beslenemeyecek ve oksijensiz kalacaktır. Bu da kişinin hemen durmasına ve dinlenmesine neden olacaktır. Genel olarak bir miktar dinlendikten sonra ağrı kaybolur. Şayet kaybolmuyor ise vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmak gerekir.

Kalp hastalıklarında koroner damar hastalıklarının yanı sıra diğer bir yaygın olan hastalık da kapak hastalıklarıdır. Kalp kapak hastalıklarının en büyük sebebi ise akut eklem romatizmasıdır. Eklem romatizmalarının en ciddi belirtisi eklemlerde olan iltihaptır. Bu hastalık kendini eklem yerlerindeki kızarma, ağrı, şişme ve ateş ile gösterir. En çok etkilenen organ ise kalptir. Eklem romatizması ise boğaz anjininden sonraki 10-20 gün sonrasında ortaya çıkabilir. Eklem romatizması ile mitral kapak yaprakları kalınlaşır, birbirine yapışır, hareketsizleşir ve kireçlenir. Bu ise kalbin pompaladığı kanın azalmasına bunun sonucunda da nefes darlığına, halsizliğe, çabuk yorulmaya, çarpıntıya sebep olur. 

]]>
Diş Dibi Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/dis-dibi-sizlamasi.html Mon, 03 Dec 2018 11:14:37 +0000 Diş dibi sızlaması, genellikle diş eti çekilmesi, dişte çürük yada diş kökünde iltihaptan kaynaklanmaktadır. Sızı sadece sıcak yada soğuk şeyler tüketirken olmaz. Nefes alırken de hissedilebilir. Bu hastalığın oluşum se Diş dibi sızlaması, genellikle diş eti çekilmesi, dişte çürük yada diş kökünde iltihaptan kaynaklanmaktadır. Sızı sadece sıcak yada soğuk şeyler tüketirken olmaz. Nefes alırken de hissedilebilir. Bu hastalığın oluşum sebepleri ve olası tedaviler şöyledir.

Diş eti çekilmesi: Diş eti çekilmesi, dişlerin düzgün fırçalanmaması nedeni ile diş diplerinde biriken bakteri plaklarının oluşturduğu ciddi bir rahatsızlıktır. Hastalık bakterilerin diş ve diş eti üzerinde plak oluşturmaları ile başlar. Diş düzgün temizlenmediği zaman bu plak sertleşerek tartar yada diş taşına dönüşür.Diş eti arasına sıkışan bu birikimden çıkan asit, bakteri artığı ve toksinler diş etini yıpratarak diş eti çekilmesine neden olur.Bazı kişilerde genetik faktörlerin etkisi ile diş eti hastalıklarına yakalanma riski daha fazladır. Diş diziliminin bozuk olması da diş eti çekilmesini hızlandırabilir. Bunların dışında; sigara içmek, diş gıcırdatmak, şeker hastalığı gibi etkenlerde diş eti çekilmesine zemin hazırlamaktadır. Diş eti çekilmesi sonucunda diş dipleri açığa çıkmaya başlar. Hassaslaşan bu bölgede diş dibi sızlaması meydana gelir. Çekilmeyi engellemek yada durdurmak için sigaradan uzak durmalısınız. Bakteri plağı oluşumunu engellemek için diş ipi ve bakteri önleyici gargaralar kullanmalısınız. Yumuşak diş fırçası kullanın ve C vitaminini yüksek gıdalar tüketin. 

Diş Dibi SızlamasıDiş dibinde çürük yada kırık: Diş dibinde meydana gelen bir çürük yada minede meydana gelen küçük çatlaklar diş dibi sızlamasına neden olabilir. Burada oluşan çürük genelde dişlerin arka yüzeylerinde meydana gelmektedir. Fırçalama esnasında o bölgeye düzgün ulaşılmadığı için çürük fark edilmez. Genelde ön dişlerin diplerinde meydana gelen bu hassasiyet çürüğün tedavisi ile düzelecektir. Diş minesini güçlendirmek içinde macunlar mevcuttur. Dişlerimizi düzenli diş hekimi kontrolü altında tutarsak bu tür rahatsızlıklara maruz kalma olasılığımız daha düşük olacaktır.

Dişte iltihaplanma: Dişe dolgu yapılmadan önce çürüklerden tamamen temizlenmesi gerekmektedir. Az bir şey dahi çürük bırakılırsa yada dolgu hava alırsa dişte zamanla içeriden çürüme başlar ve sinirlere kadar ulaşır. Böyle bir durumda da iltihaplanma meydana gelerek diş dibinin sızlamasına neden olur. Böyle bir rahatsızlığı ancak diş şiştiğinde yada şiddetli bir ağrı olduğunda fark ederiz. Bu süreçten sonra antibiyotik tedavisi uygulanacaktır. Diş kaybedilmemiş ise kanal tedavisi yapılır ve yeniden dolgu konur. Sindirimde ve estetik duruşumuzda önemli bir yere sahip olan dişlerimize daha iyi sahip çıkalım. Yoksa böyle basit başlayan rahatsızlıklardan dolayı kaybederiz.  
]]>
Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir https://www.sizlama.gen.tr/dis-sizlamasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 03 Dec 2018 20:12:30 +0000 Diş sızlamasına ne iyi gelir, Diş hassasiyetinin başlaması uzun bir sürecin ardından başlar ve birlikte yenilen ve içilen sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerde acı veren diş sızlamasına sebep olur. Günlük hayatta bir çok d Diş sızlamasına ne iyi gelir, Diş hassasiyetinin başlaması uzun bir sürecin ardından başlar ve birlikte yenilen ve içilen sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerde acı veren diş sızlamasına sebep olur. Günlük hayatta bir çok durumda kişinin konforunu etkileyen bir durumdur. Bu durumlarda diş sızlamasına iyi gelebilecek iki yöntem vardır. Bunlardan bazıları tıbbi çözümken bazıları bitkisel çözümdür. Bitkisel çözümler çok daha etkili ve tesirli olsa da dişler hassas bir yapıya sahip olduğundan bir diş hekimi kontrolünde kullanmak gerekir. 

Diş sızlamasına iyi gelecek doğal çözümler

Hassasiyet azaltıcı diş macunu kullanılmalıdır; Bu diş macunları en fazla süper mağazalarda bulunmaktadır. Hassasiyet azaltıcı diş macunları diş üzerinde koruma etkisi yaratacak, sıcak ve soğuğun dişlerin sinir kısmına iletilmesini engeller.  

Yumuşak kıllı diş fırçası kullanılmalıdır; Diş etleri ve dişlerin zarar görmemesi için kullanılmalıdır. Sert fırçalamada ise dişlerin tahriş olmasına, diş etlerinin, tabakasının ve minesinin aşınmasına sebep verir. Bunun için yumuşak kıllı diş fırçası ile dişler nazikçe fırçalanmalıdır.  

Gargara kullanılmalıdır; Flörür içeren ürünler, en çok diş hassasiyetini azaltmak için kullanılır ya da florid içeren bir özel sıvı ile gargara yapılması gerekir.

Ağız hijyeni için; Günde en az 2 defa dişer fırçalanmalıdır. Tercihin sabah ve akşam da yemekten sonra uyumadan fırçalanmalıdır. Ayrıca günde bir kez diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Bu şekilde diş plakları oluşumu engellenir ve hassasiyetin artmasının önüne geçilmiş olunur. 

Diş hassasiyetini arttıran besin ve gıdalardan uzak durmak; Gıdalar aşırı sıcak ve soğuk ise yada şeker oranı yüksek ise dişlerde ağrı ve sızılara sebep olur. Eğer bu besinlerden alınması gereken vitamin yada mineraller var ise bunları dolaylı yollardan temin etmek gerekir. 
Asidik gıdalar ve içeceklerden kaçınmak gerekir bunlar;
 • Çay
 • Kahve
 • Asit oranı yüksek meyveler
 • Domates
 • Alkolsüz içecekler
 • Kırmızı şarap 
Bu besinler içerisinde yüksek miktarda asit ve diş yapısını bozacak mineraller bulunmaktadır. Bu yüzden bir süre sonra dişlerde hassasiyet artarak kişinin diş sızlamalarına maruz kalmasına sebep verir.

Diş Sızlamasına Ne İyi GelirDiş sızlamasına iyi gelecek bitkisel çözümler
 • Tuzlu su; Bir bardak ılık su içine iki çay kaşığı tuz eklenir. Bunlar iyice karıştırıldıktan sonra her sabah ve gece uyumadan önce ağız çalkalanır. Evde yapılabilecek güzel ve kolay bir yöntemdir.
 • Diş gıcırdatmadan kaçınılmalıdır, Bu işlem dişlerin fazlasıyla yıpranmasına sebep verir. Dişleri zayıflatır ve hasssasiyeti arttırır. Bunu engellemek için psikoloğa aynı zamanda çeşitli ağız aparatlarını kullanmak gerekir.
 • Diş sızlamasına iyi gelecek olan hardal yağı ve kaya tuzu; Bir çorba kaşığı hardal yağı ve bir tatlı kaşığı kaya tuzu iyice karıştırılır. Parmak yardımı ile dişlerin üzerine masaj yapar şekilde sürülür. Masajdan sonra 5 dakika bekletilir ve ağız durulanır. Buda evde kolayca hazırlanabilecek ve uygulanabilecek bir yöntemdir. 
 • Dişleri doğru bir şekilde fırçalamak gerekir; 45 derecelik açı ile flörür içeren macunlar ile dişler fırçalanmalıdır.
]]>
Dolgulu Diş Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/dolgulu-dis-sizlamasi.html Tue, 04 Dec 2018 15:10:48 +0000 Dolgulu diş sızlaması, Dolgu sonrası dişlerin  kullanılmadığı zamanlarda hafif sızlamalar yaşıyorsanız, bu normal bir durumdur, ve 10-20 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Dolgulu diş sızlaması sürekli ve ağrılı b Dolgulu diş sızlaması, Dolgu sonrası dişlerin  kullanılmadığı zamanlarda hafif sızlamalar yaşıyorsanız, bu normal bir durumdur, ve 10-20 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Dolgulu diş sızlaması sürekli ve ağrılı bir halde ise, diş köküne kadar da sızlıyorsa, diş kökü  ve çevresindeki dokunun sağlıklı olmamasının işareti olabilir.Sürekli ağrılar geçmiyorsa mutlaka hekime gidilmelidir. Diş hekimi köprü uygulaması yöntemini uygulaya bilir. Unutulmamalıdır ki dolgu sonrası diş sızlamasının hafif bir şekilde 1-2 hafta sürmesi normaldir.Fakat ağrı çok ise ve 20 gün geçmesine rağmen devam ediyorsa tekrar doktora gidilmelidir. Çiğneme sonrası acılar yaşanıyorsa. Bunun sebebi ısırmayı engelleyen dolgu olabilir. Dolgunun şekillendirilmesi veyahut  yüksekliğinin tekrar ayarlanması için doktora gidilmelidir.

Dikkat edilmesi gerekenler:
 • Lokmalarınızı çiğnerken 5-10 gün dolgu bulunan dişinizle çiğnemeyin.
 • Çok sıcak ve çok soğuk içecekler içmeyin.
 • Her öğün sonrası dişlerinizi fırçalayın.
 • Ağız gargarası kullanın.
 • Sigara kullanıyorsanız dolgu sonrası birkaç gün içmeyin
Dolgulu Diş SızlamasıÖnceden yapılmış dolgulu dişin sızlaması: Normal şartlarda dolgulu dişin  ömrü 5 ila 8 yıldır. Fakat kişi diş bakımını iyi bakarsa, şekerden sigaradan vb. şeylerden dişlerini korursa, diş dolgusunun çok daha uzun yıllar dayandığı görülmektedir. Normalde dolgulu diş herhangi bir ağrı yapmaz, fakat çarpma yada sert bir cismi ısırarak dolguya zarar vermek, yada zamanla dolgunun eskimesi gibi nedenlerden, dolgunun diş kısmı hava almaya başlar. Bu durum ağrıya sebebiyet verir. Böylesi durumlarda dişlerin fırçalanarak yemek artıklarından temizlenmesi gerekir. Tuzlusu ile gargara yapmakta acıyı azaltabilir. Ağrı geçmez ise, ağrı kesici ilaçlar alıp dolgunun tekrar yenilenmesi için doktora gidilmelidir.
]]>
Gebelikte Diş Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/gebelikte-dis-sizlamasi.html Wed, 05 Dec 2018 11:52:58 +0000 Gebelikte diş sızlaması, gebelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her gebelikte annenin bir dişini kaybedeceği oldukça yanlış bir görüştür. Fakat hamilelik sırasında ağız sağlığında değişikliklerin o Gebelikte diş sızlaması, gebelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her gebelikte annenin bir dişini kaybedeceği oldukça yanlış bir görüştür. Fakat hamilelik sırasında ağız sağlığında değişikliklerin olacağı da bir gerçektir. Gebelik döneminde östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış sebebiyle bu durumda dişler üzerindeki plak birikiminin artması ile bağlantılıdır. Eğer plak temizlenmezse dişeti iltihabına neden olmaktadır. Dişeti iltihabı dişlerin etkin olarak bakım ve temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün en az iki kez yada mutlaka her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Her gün mutlaka tüm dişlerde diş ipliği ile temizlik işlemi de yapılmalıdır.

Gebelikte diş sızlaması, dişlerde bir çürük yoksa, diş sızlaması yaşlanıyorsa bu diş hassasiyetinden sebep olabilir. Diş hassasiyeti, dişin aşınması ile görülen dişte mineral eksikliğidir. Dişlerimiz iki tabakadan oluşur. Dişin dış yüzeyi, sert bir tabakadır. Buna diş minesi denilir. Diş minesinin altında ve içinde sinirler, minik kanallar bulunan dentin tabakası vardır. Dış diş tabakası olan mine aşınırsa, dentin tabakası korumasız kalır. İçinde pek çok sinir olan bu tabaka dış etkenlere maruz kalarak, sinirsel uyarımlar göndermeye başlar. İşte buna diş sızlaması denilir.

Dişlerimiz çürümeye başladıktan sonra çürüme seviyesi artıp diş minesinde aşınmalara neden olmaya başladığı zaman diş sızlaması görülmeye başlar. Diş sızlaması başladığı zaman geçici de olsa ağrıları keser diye diş sızlaması için ilaç kullanmak isteriz. Yada farklı bitkisel çözüm yolları ile diş sızlamasını geçirmeye çalışırız. Gebelik döneminde ilaç kullanılamayacağı için bu durumda bitkisel çözümlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Fakat bitkisel çözümleri de doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Gebelikte diş sızlamasına bitkisel çözümlerden bir tanesi tuzlu gargaradır. Diş sızlamasına çok iyi gelen bitkisel bir çözümdür.

Tuzlu Gargara: Bir su bardağı suyun içine 4-5 kaşık tuz atıp karıştırdıktan sonra bununla ağızda gargara yaparak bu işlemi gün içinde birkaç kez yapmanız durumunda dişlerinizdeki sızlamayı en aza indirecek yönde etki gösterecektir.

Gebelikte Diş SızlamasıGebelikte diş sızlamasına neden olan en önemli etken diş eti çekilmeleridir. Bunun yanında asitli yiyecek ve içecekler, aynı zamanda yanlış diş fırçalaması, ağız içi hijyenine önem vermemek, gastrit ve reflü, kalsiyum eksikliği ve stres gebelikte diş sızlamasına neden olmaktadır.

Dişeti genel olarak diş bakımının yapılmaması, yanlış fırçalama, genetik yatkınlık ya da kişide var olan dişeti rahatsızlıkları sebebi ile çekilir. Bunlar arasında dişlerin fırçalanmaması en önemli etkendir. Diğer etkenler ise diş eti çekilmesini hızlandırır. Her diş hekiminin tavsiye ettiği gibi dişler günde 3 kez mutlaka fırçalanmalıdır. Çünkü diş fırçalama, yemek yeme sonrası dişler arasında kalan yemek artıkları ile bakterilerin bütünleşerek burada üreyerek kalıcı bir hale gelmesini ve dişeti hasarını engeller. Eğer, eğer her yemek sonrası fırçalanmazsa dişe yapışan bakterilerin plak oluşturmasına ve zamanla bir daha da kazınamamasına ve konuşlanmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden gebelik döneminde ağız içi hijyenine önem verilmesi gerekmektedir.

]]>
Alt Diş Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/alt-dis-sizlamasi.html Wed, 05 Dec 2018 21:49:10 +0000 Alt diş sızlaması, genel diş sorunlarından biridir. Soğuk yada sıcak bir şeyler yerken yada içerken, soğuk hava soluduğumuzda, dişlerimizi fırçalarken yada konuşurken dahi sızlayabilir. Çok rahatsız edici bu durum bazen sosya Alt diş sızlaması, genel diş sorunlarından biridir. Soğuk yada sıcak bir şeyler yerken yada içerken, soğuk hava soluduğumuzda, dişlerimizi fırçalarken yada konuşurken dahi sızlayabilir. Çok rahatsız edici bu durum bazen sosyal hayattaki konsantrasyonunuzu bile bozabilmektedir. Burada nedeni anlamak gerekmektedir. Alt diş sızlamasının bir çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenleri kendinizde bulabilirsiniz. Ama diş hekimine görünmek en sağlık yol olacaktır. Alt diş sızlamasına sebep olabilecek başlıca etkenlerden aşağıdaki gibidir.

Düzensiz dişler: Alt diş grubunun düzensiz olması, dişlerin sıkışmasına neden olarak düzgün durmalarını engeller. Bu durum direk olarak alt dişin bağlı olduğu etini de etkileyeceği için sızlama meydana gelecektir. Diş yapısı bozukluğu çene yapısıyla alakalı olan ve düzeltilebilen bir rahatsızlıktır. Ortodonti uzmanları tarafından bu sıkıntı giderilecektir.  

Yanlış diş fırçalama: Dişleri çok sert fırçalarla fırçalamak yada fazla bastırmak diş minesine zarar verebilmektedir. Bu zarar sonucunda hassaslaşan diş minesi soğuğa ve sıcağa karşı duyarlı hale gelecektir. Diş fırçanızı seçerken üzerinde yazan sertlik derecesine göre almanız yararınıza olacaktır. Ayrıca doktorunuz da aynı kanıya varırsa, dişleri güçlendirmeye yardımcı olan diş macunları kullanabilirsiniz. 

Diş eti çekilmesi: Alt diş sızlaması bir diğer nedeni de diş etinde meydana gelen çekilmedir. Diş eti çekilmesi yanlış diş fırçalama nedeniyle diş diplerinde kalan bakterilerin oluşturduğu plaklar yüzünden meydana gelmektedir. Ana sebep budur. Bunun dışında sigara içmek, şekerli yiyecekleri fazla tüketmek vb. durumlar diş etlerinin çekilmesine neden olabilir. Bu çekilme sonucunda diş dibi ortaya çıkmaya başlar ve hassas hale gelir. Alt dişinizde meydana gelen sızlamanın bir diğer kaynağı da budur. Ancak çekilme var ise dişleri fırçalarken kanamada meydana gelmesi gerekir. 

Alt Diş SızlamasıDiş minesinde çatlama: Alt diş minesinde fiziksel etkenlere bağlı olan ufak çatlamalar diş dibi sızlaması kaynağı olabilir. Nedeni dişle bir şey kırmaya yada açmaya çalışmak olabilir. O yüzden dişlerinize güvenerek bir şeyleri açmaya, koparmaya vb. şeyler yapmaya çalışmayın. 

Dişte çürük: En bariz etkenlerden biridir diş çürükleri. Ancak iki durum vardır. Diş görünür şekilde çürümüştür ve bakteriler sinire kadar ulaşmıştır. Bu durumda hassasiyet meydana gelir. Bir diğer durumda bu dişinizde daha önceden bir tedavi uygulanmış fakat çürük tam olarak temizlenmeden dolgu yapıldığı için bakteri ilerlemesi devam ederek iltihaba neden olmuştur. Diş dibi sızlaması nedenlerinde son kararı doktorunuz verecektir. Gerek fizik muayene gerekirse röntgen ile dişte oluşan problem anlaşılıp tedavi yolu çizilecektir.
]]>
Diş Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/dis-sizlamasi.html Wed, 05 Dec 2018 22:54:29 +0000 Diş Sızlaması, dişlerin aşırı derecede hassas olması ve diş ağrılarından yansıyan ağrı şekline diş sızlaması adı verilir. Bazen bu sızlanmalar dişteki bir sıkıntıyı ifade ederken bazen de endişe gerektirmeyece Diş Sızlaması, dişlerin aşırı derecede hassas olması ve diş ağrılarından yansıyan ağrı şekline diş sızlaması adı verilir. Bazen bu sızlanmalar dişteki bir sıkıntıyı ifade ederken bazen de endişe gerektirmeyecek bir problem sonucunda oluşur.

Diş sızlaması nedenleri
 • Diş minesinin aşırı hassas olması: Genellikle soğuk veya sıcak bir şey tüketildikten sonra anlaşılan bu hassasiyetin, çay içerken fark edilebilir. Dişte herhangi bir çürüğün oluşması, dolguların gevşemesi, asitli içecekler, diş fırçalandıktan sonra ortaya çıkan aşınma ve ağız bölgesine alınan darbeler nedeniyle diş minesi aşırı hassas duruma gelebilir. 
 • Diş çürükleri: Özellikle yemek sırasında dişin arasında kalan yemek artığı nedeniyle diş sızlaması var ise kişide çürük diş bulunma ihtimali olasıdır. Eğer bu sızlama geçici değil ise büyük ihtimalle çok derin bir çürük diş bulunmaktadır. 
 • Diş kökü iltihabı: Diş kökünde meydana gelen enfeksiyonlar çok derin diş sızlamasına neden olur. Kanal tedavisi ile bu dişin kurtarılması mümkündür. 
 • Diş tedavileri: Dişte meydana gelen problemlerin tedavisinde dişe alınan darbeler ve geçici iltihaplar nedeniyle diş sızlamaları görülebilir. 
 • Yansıyan Ağrı: Sinüs boşluğunda meydana gelen ağrılar, sinüzit, kulak ağrıları ve bazı çene ağrıları sebebiyle de bu tür sızlama problemleri görülebilir.
Diş sızlaması tedavisi

Diş SızlamasıDiş sızlaması eğer ağır ise ve geçici değilse hemen bir diş doktoruna muayene olunması gerekir. Ayrıca bu sızlanmaların artışı ile eğer müdahale edilmezse diş kaybına yol açar. 
Doktor tedavisi dışında evde diş bakımı ile sızlama yok edilebilir. Dişleri düzenli olarak fırçalamak, fırçalarken yumuşak ve hassas olmak, hassas fırçalar kullanmak diş sızlaması için hastanın gerçekleştireceği tedavi yöntemlerdir. Ayrıca ağrı kesiciler kullanmak geçici bir tedavi yöntemidir.
]]>
Su İçerken Diş Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/su-icerken-dis-sizlamasi.html Thu, 06 Dec 2018 15:55:30 +0000 Su içerken diş sızlaması, çeşitli nedenlere bağlı olabilmektedir. Dişlerimiz doğası gereği çok hassas yapıdadır. Bu yapı içtiğimiz yada yada yediğimiz gıdaların sıcaklığını ve soğukluğunu algılayabilmektedir. Birç Su içerken diş sızlaması, çeşitli nedenlere bağlı olabilmektedir. Dişlerimiz doğası gereği çok hassas yapıdadır. Bu yapı içtiğimiz yada yada yediğimiz gıdaların sıcaklığını ve soğukluğunu algılayabilmektedir. Birçok insan su içerken diş  sızlaması ile karşılaştığından su içememek de yada dondurma yemede zorlanmaktadır. Dişteki sızlama hissini meydana getiren etkenler diş minesin de kırık, dişte çürük, dişte iltihaplanma, diş eti çekilmesi yada yapılan dolgunun düzgün yapılmamış olmasındandır. Şimdi bu etkenlere daha ayrıntılı bakalım.  

Diş minesinde hassasiyet: 

Diş minesinde meydana gelen hassasiyetin ana kaynağı asitli içeceklerdir. Gazlı yada gazsız olsun asitli içecekleri normal fazla tüketiyor iseniz dişlerinizde yıpranma meydana gelecektir. Bu yüzden bunları biraz azaltmalısınız. Diş minesi vücudumuzun en sert dokusudur. Fakat dişlerimizle bir şey kırmak,dişlerimizi çok sert fırçalamak yada içeceklerin kapaklarını dişimizle açmak bu tabakaya zarar vermektedir. Kısa vadede bu hareketlerden dolayı anlaşılamayan zedelenme belirtileri sonradan ortaya çıkmaktadır. İşte su içerken diş sızlaması bu belirtilerden biridir. Dişimiz normalde 0-70 derece sıcaklıkları tolere edebilmektedir. Diş  minesi üzerinde ciddi yük olan bir dokudur. O yüzden biraz hassas davranmak gerekir.

Su İçerken Diş SızlamasıDişte çürük: 

Su içerken diş sızlamasına neden olan diğer bir etken çürüklerdir. Dişte çürükler düzgün diş fırçalanmadığı zaman meydana gelir. Diş aralarında kalan yiyecekler bakteriler için güzel kaynaklardır. Bunlarla beslenen bakteriler asit salgılamaya başlar. Uzun süre bu aside maruz kalan diş minesinde delik açılır. Daha sonra bu deliğe giden yiyeceklerin temizlenmesi artık zor olacağı için biz farkında olmadan çürük dentin tabakasına ulaşır. Bu tabaka kolayca aşılır ve nihayet sinirlerle baş başayız. Kale fethedilmiştir. Bu noktadan sonra dişte hassas dönem başlar. Sinirler ısıyı algıladığı için beyne sinyal gönderir ve bizde bu durumu ağrı ve sızı olarak hissederiz.

Dişte iltihaplanma: 

Dişte iltihaplanmada diş köküne ulaşan bakteriler yüzünden meydana gelmektedir. Bu yanakta şişlik olarak kendini gösterir. Bu noktada doktor antibiyotik kullanmak gerektiğini söyleyebilir. Tedavi edilemeyecek duruma geldiyse çekilmesi gerekebilir. Dişin çürük köke indiğinde beyne gönderilen sinyalleri dikkate almazsak bu noktaya gelebiliriz. Su içerken diş sızlaması dişin erken uyarı sistemlerinden biridir. O yüzden ihmal etmemek gerekir.

Diş eti çekilmesi:

Bu rahatsızlıkta yine bakterilerin diş etlerinde oluşturduğu plaklar yüzünden meydana gelir. Zamanla oluşan bir durumdur. Diş etleri çekildiği içinde diş daha hassas bir hassas bir hale gelir. Dişte kanama olur. Sigara içmek, yanlış beslenme, yanlış diş fırçası kullanma yada diş fırçalama başlıca nedenlerdendir.
]]>
Soğuk İçince Diş Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/soguk-icince-dis-sizlamasi.html Fri, 07 Dec 2018 11:28:22 +0000 Soğuk içince diş sızlaması, dişlerimizin bakımı temizliği günlük hayatımızda sağlığımız için oldukça önemlidir. Diş sağlığımızı korumamız bizlerin elinde olarak düzenli fırçalama ve ağız, içini temiz tutmak k Soğuk içince diş sızlaması, dişlerimizin bakımı temizliği günlük hayatımızda sağlığımız için oldukça önemlidir. Diş sağlığımızı korumamız bizlerin elinde olarak düzenli fırçalama ve ağız, içini temiz tutmak kişisel görevimizdir. Dişlerimizi korumanın en önemli yolu olan soğuk içince dişlerin sızlaması dır. Sağlıklı olan dişlerde soğuk olan yiyecek ve içecekleri tüketirsek diş sızlaması olur. Bu nedenle yediklerimizin ve içtiklerimizin ılık olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca sadece diş korumasını soğuk içince uyguladığımız gibi sıcak yiyecek ve içecekleri de tüketmemeliyiz. Toplum olarak sabırsız bir toplumuz. Su içerken yada yaz aylarının bunaltıcı sıcağında içtiğimiz içeceklerin ne kadar soğuk olduğunun farkına varmaz iken dişlerimizin nasıl zarar gördüğünü anlamayız.

Sağlıklı dişlerin elde edilebilmesi için altı ayda diş kontrolleri yaptırmalıyız. Günümüzde bunu yapan yok diyecek kadar az olan insanlar vardır. Bu sebepten dolayı çoğu kişilerin ağız içinde oluşan çürük, dişten bile haberi olmaz. Ağız içinde diş çürümesi başlamış ise bu çok kötü ve ciddi bir durumdur. Çürük dişi olan kişilerin yedikleri, içtikleri kısaca hiç bir şeyden keyif almazlar. Ayrıca oldukça diş ağrısı çekerler hayat resmen kabusa döner. Bilmemiz gereken ve uygulamayan öyle çok kişi var ki soğuk içince diş sızlaması yaptığını herkes bilir. Bunu bilen kişilerde sabırsız oldukları, içi yanmış soğuk içecekleri sevip tüketen insanlar dişleri sızlar iken soğuk içeceklerden vazgeçmeyen insanlar vardır. Soğuk içince diş sızlaması çekilir bir çile değildir. Kış aylarında çok hassas davranırken dişlerin etkilendiği gıdalardan yaz aylarında ne kadar soğuk sıcak gıdalara içeceklere dikkat edilmelidir. Soğuk içince diş sızlaması aslında normal bir durum olarak bilinmektedir.
 
Soğuk İçince Diş SızlamasıSoğuk içince diş sızlamasına sebep olan içecek ve gıdalar nelerdir: 

Alınan gıdalar ve içecekler yerken ve içerken kendi sağlığımız için dikkate alınmalıdır. Dişlerimizi korumanın en doğru yolu ağız içinde çürük oluşmamasıdır. Bunun için dondurma, buzlu içeceklerden ve meyve gibi diş sızlamasına sebep olur. Bu tür diş sızlanmasına sebep veren gıdalardan uzak durmak gerekir. Yaz aylarında içilen buzlu suları tüketirken dişlerin soğuk içince dişlerin sızlamasını ciddiye almak gerekir. Dikkate alınmaz ise diş içinde oluşan her bir bakteriler sizi ele geçirecektir. Soğuk içince sızlayan dişlerin oluşmaması için içilecek ve yenilecek her türlü gıdaları buz dolabından 1 saat önceden çıkartmalısınız. Bunun ardından tüketeceğiniz şeyleri gönül rahatlığı ile tüktebilir. Dişlerde oluşacak olan soğuk ve sıcak olan gıdaların tüketilmesi sonucu oluşacak olan sorunların önüne geçilebilir. Günlük hayatımızda yerine getirilmesi gereken dişlerimize olan bakımı sorumluluk haline getirmeli ve çocuklarada öğretilmelidir.  
]]>
Ön Diş Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/on-dis-sizlamasi.html Sat, 08 Dec 2018 05:43:48 +0000 Ön Diş Sızlaması, ön dişlerin sızlama nedenleri birçok nedenlere bağlı olmakla birlikte direk etki eden bir sebebi yoktur. Eğer dişte çürük yoksa bu diş hassasiyetine bağlı bir ön diş sızlaması olabilir. Dişin en üst k Ön Diş Sızlaması, ön dişlerin sızlama nedenleri birçok nedenlere bağlı olmakla birlikte direk etki eden bir sebebi yoktur. Eğer dişte çürük yoksa bu diş hassasiyetine bağlı bir ön diş sızlaması olabilir. Dişin en üst kısmında diş minesi bulunmaktadır. Diş minesinin aşınmasıyla dentin tabaka korumasız kalır ve diş sızlamasına neden olur.

Ön Diş SızlamasıÖn Diş Sızlama Nedenleri;
 • Diş Minesinin Hassasiyeti: Diş minesindeki hassasiyet soğuk ya da sıcak gıdaların dişe teması ile ortaya çıkar. Hatta soğuk havada yürürken havanın dişe teması, sıcak içecekleri tüketirken hassasiyete neden olabilir. Diş hassasiyetine çürük bir diş, gevşek doldurulmuş bir diş, diş fırçalaması sonrası oluşan hafif aşınma ve asitli içecekler diş hassasiyetine sebep olabilmektedir.
 • Diş Tedavileri: Diş tedavisi sırasında dişe yapılan tedaviler sonrasında oluşan geçici iltihaplara neden olması sonucu ön dişlerde sızlamalara neden olmaktadır.
 • Diş Çürükleri: Yemek yedikten sonra veya şekerli şeyler yerken diş ile temas sonrası ön dişlerde oluşan sızlama olabilir.
 • Diş Kökü İltihabı: Diş kökü iltihabında çürük köke ulaştığı zaman diş kökünde iltihaba neden olmaktadır. Kanal tedavisi uygulanarak tedavi edilmeye çalışılır, tedavi edilemezse diş çekilir.
 • Yansıyan Ağrı: Üst damarlarda bulunan sinüs boşluklarında oluşan ağrı Ön dişlerde ağrıya neden olmaktadır. 
Ön diş sızlaması diş bakımının doğru şekilde yapılmasıyla ortadan kalkar. Fakat diş bakımı sırasında yumuşak fırça kullanılmaya dikkat edilmelidir. Doktor gözetiminde ağrı kesici kullanılabilir.
]]>
Hamilelikte Diş Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/hamilelikte-dis-sizlamasi.html Sat, 08 Dec 2018 06:03:59 +0000 Hamilelikte diş sızlaması, hamilelik döneminde artan östrojen ve progesteron seviyeleri sebebiyle dişler üzerindeki bakteriyel plak miktarının arttığını ve hamilelik döneminde bu plağın dişlerden eğer uzaklaştırılmaz is Hamilelikte diş sızlaması, hamilelik döneminde artan östrojen ve progesteron seviyeleri sebebiyle dişler üzerindeki bakteriyel plak miktarının arttığını ve hamilelik döneminde bu plağın dişlerden eğer uzaklaştırılmaz ise diş etlerinde kızarma, kanama ve şişme görülebilir ve diş etlerindeki kanamadan dolayı anne adaylarının  dişlerini fırçalamaktan kaçınmakta ve bu sebeple de bakteri plağı kolayca oluşabilmektedir.

Özellikle hamileliğin ilk aylarında meydana gelen mide bulantılarından ve kusmalarından kaynaklanan ağızdaki asidik ortamın arttığını  tükürük akışının azaldığını, buna ilave olarak hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının karbonhidrat benzeri bazı yiyeceklere aşırı ilgi duyabilmektedir. Ayrıca anne adayları sık sık yemek yedikleri için ve yemeklerden sonra ağız ve diş bakımlarını ihmal ettiklerinden diş eti problemleri ve çürük oluşumu hızlanır. Bu sebeple yemeklerden sonra mutlaka dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

Hamilelikte diş sızlamasına karşı alınabilecek önlemler

Ağız ve diş bakımınıza özen gösterin: Hamilelik sırasında meydana gelen aşırı kusma durumu ağızda bakteri oluşumuna bu da zamanla dişlerde tartar ve plak oluşumuna, akabinde de diş çürüklerine davetiye çıkarmaktadır. Bu sebeple hamile anne adayları yemekten hemen sonra diş ipiyle diş aralarını temizleyip, dişlerini güzelce fırlamalarını öneriyorum.

Karanfil kullanın: Karanfilin sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi sayesinde sızlamaya sebep olan diş kök hücrelerinizi uyuşturarak kısa sürede olsa rahatlamanıza ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Diş SızlamasıBol bol su tüketin: Ağızda kurumaya ve buna bağlı olarak bakteri oluşumuna zemin hazırlayabileceğinden anne adayları günlük olarak normal su tüketim miktarını ara öğünlere bölerek mutlaka tüketmeleri gerekmektedir.

Beslenmenize dikkat edin: Kadınlar hamilelik dönemlerinde aşırı şekerli yiyecekleri tüketmekten uzak durmalıdır. Bebeğin diş gelişimi ve annenin diş sağlığı için fosfor ve kalsiyum içeren besinler sıkça tüketilmelidir.

Diş muayenesi yaptırın: Hamile olan anne adayları düzenli şekilde diş hekimlerine giderek muayene olmalılardır. Muayene öncesi hamile olduklarını kesinlikle söylemek gerekmektedir. Ayrıca diş hekimince verilen muayene ve ilaç yöntemleri kadın doğumcuya danışılarak kullanılmalıdır.

Hamilelikte diş sızlamasına karşı alınabilecek diğer öneriler
 • Dişinizi sabah akşam fırçalayın,
 • Bitkilerin ve bitki çaylarının gücünü keşfedin,
 • Şekerli ve yağlı besinlerden kaçının,
 • Diş etlerinizi kontrol ettirin ve temizleyin,
 • Ağrı kesici kesinlikle kullanmayınız,
 • Ağzınızı bol bol çalkalamayı ihmal etmeyiniz.
]]>
Diş Sızlaması İçin İlaç https://www.sizlama.gen.tr/dis-sizlamasi-icin-ilac.html Sun, 09 Dec 2018 00:39:37 +0000 Diş Sızlaması  İçin  İlaç;  Diş sızlaması insan hayatının kalitesini düşüren, insana ciddi anlamda sıkıntı veren bir sağlık  problemidir. Küçük, büyük fark etmez herkesin başına gelebilir. Diş sızlama
Diş Sızlaması  İçin  İlaç;  Diş sızlaması insan hayatının kalitesini düşüren, insana ciddi anlamda sıkıntı veren bir sağlık  problemidir. Küçük, büyük fark etmez herkesin başına gelebilir. Diş sızlamasının pek çok sebebi olabilir. Diş sağlığının yeterince önemsenmemesi veya çevresel faktörlerden kaynaklı olabilir. Öncelikle diş sızlaması problemi yaşayan kişiler muhakkak bir diş hekimine müracaat etmelidir. Diş hekimine düzenli gidilmeli ve önerilerine uyulmalıdır. 

Diş Sızlamasının Nedenleri; 

Diş sızlaması çürük dişler nedeniyle olabileceği gibi kişilerin beslenme şekli ve düzenli dişini fırçalamaması yada yanlış fırçalaması sonucuda olabilir. Sert kabuklu yiyecekler ve çerezlere,  çok sıcak yada çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonucunda dış minesi zarar göreceği  için diş sızlaması problemi meydana gelir. Ayrıca dişin sızladığı dönemlerde şekerli ürünleri tüketmekte diş sızlamasını artırabilir.
Diş sızlaması problemini yaşamamak için öncelikle diş minemize zarar veren gıdalardan kaçınmalıyız. Düzenli olarak diş doktoruna gitmeliyiz. Dişlerimizi  düzenli, doğru yöntemle ve doğru fırça ile fırçalamalıyız. Diş sızlaması sırasında kürdan veya herhangi yabancı bir cisim ile karıştırmamalıyız. Dişlerimizi doğru teknik ve doğru diş fırçası ile fırçalamalıyız.Eğer diş yapımızda veya çene yapımızda tıbbi bir problem varsa muhakkak diş hekimine müracaat etmeli ve hekimin direktifleri doğrultusunda tedavimizi yaptırmalıyız.

Diş Sızlamasının Tedavisi; Diş sızlamasının  tedavisinde doktorun önerdiği ağrı kesici ve antibiyotik olan  ilaçları kullanabiliriz.

Diş Sızlamsı İçin Ağrı Kesici İlaç İsimleri; 
 • Dolphin Tablet beşyüz miligram,
 • Minoset Plus Tablet,
 •  Aspirin Tablet,
 •  Parol Tablet 
 • Flurend Gargara veya sprey,
 •  Arveles Tablet yirmibeş miligram, 
 • Apranax Tablet, 
 • Apranax Fort Tablet,
 •  Majezik Oral Sprey, 
 • Majezik Tablet,
 •  Majezik Gargara,
 •  Novalgine Tablet, 

Diş Sızlaması İçin İlaçDiş Sızlaması  İçin Antibiyotik İlaç İsimleri; 
 • Amoklavin BID Tablet bin miligram,
 •  Augmentin Tablet bir gram,
 •  Rovamycine Tablet 
Diş Sızlamasını Tedavi Etmek İçin Doğal Yöntemler; 
 • Alkol ve Kolonya; Çürük dişimiz sızlıyor ise pamuğu alkol veya kolanya ile ıslatıp çürük olan dişimize haififçe değdirebiliriz. 
 • Tuzlu veya Sirkeli Su;  Tuzlu veya sirkeli su ile gargara yaparak bakterilerden temizleyebiliriz. Diş ve diş etleri üzerine dezenfektan etkisi vardır. bu etki ile diş sızlamasını önleyebiliriz.
 • Buz Uygulamsı; Sızlayan dişin üzerine buz uygulaması yapılır ise dişin sızlamasının geçmesine faydası olur.
 • Karanfil ve Karanfil Yağı; Karanfiin antibiyotik özelliği vardır, sızlayan dişin üzerine bir adet karanfil koyarsak sızısını alır ve bakterileri temizler.Karanfil yağınıda sızlayan diş veya diş etine sürer isek diş sızlamasında  faydasını görürüz. Kuru karanfili suda kaynatıp ılımasını bekledikten sonra  kompres şeklinde veya gargara şeklinde sızlayan dişimize  uygulayabiliriz. 
 • Sarmısak; Antibiyotik özelliği olan sarmısağın bir veya iki dişini ezip sızlayan dişimizin üzerinde bekletebiliriz. Yada sarmısağı közleyip sızlayan dişin üzerine koyarsak dişe zarar veren bakterileri yok edeceği için dişin sızlamasını alır.
 • Çörek Otu; Sirke ile çörek otunu pişirilir. Sonra çörek otu yağı ilave edilir. Elde edilen karışımla gargara yapılır.
 • Buğday Çimi Suyu; Buğday çimini bıçaksız özel makinasında sıktıktan sonra çıkan suyu içebilir veya onunla gargara yapabiliriz.
 • Zerdaçal; Zerdaçalı az miktarda su ile hamur kıvamına getirip sızlayan dişimizin üzerine koyar isek sızı]]> Diş Sızlaması Nasıl Geçer https://www.sizlama.gen.tr/dis-sizlamasi-nasil-gecer.html Sun, 09 Dec 2018 07:54:25 +0000 Diş sızlaması nasıl geçer, diş sızlaması olarak tabir edilen problem aslında diş çürüklerinin, diş kırıklarının, diş sinirlerinde meydana gelen iltihaplarının bir yansımasıdır. Aşırı sıcak ya da soğuk besinler tük Diş sızlaması nasıl geçer, diş sızlaması olarak tabir edilen problem aslında diş çürüklerinin, diş kırıklarının, diş sinirlerinde meydana gelen iltihaplarının bir yansımasıdır. Aşırı sıcak ya da soğuk besinler tükettiğinde bu şekilde diş sızlaması sorunu yaşayan kişi sayısı pek çoktur. Bu dişteki aşırı hassasiyet ya da diş ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Aslında diş sızlaması önemli bir sorunun olduğunun önemli bir işaretidir. Nadir olarak diş sızlaması endişeye gerek olmayan bir şekilde de ortaya çıkabilir. Eğer dişlerinizde çürük olmadan ortaya çıkan bir sızlama varsa, diş hassasiyeti nedeniyle böyle bir sızlama oluşabilir. Bu durum dişteki aşınmadan kaynaklana mineral eksikliğinin bir sonucu da olabilir. Çünkü iki tabakadan meydana gelen diş yapısında, dıştaki sert tabaka olan mine tabakası aşınırsa, alttaki dentin tabakası dış etkenlere karşı savunmasız hale gelebilir. Dentin tabakasında bulunan sinirler dış etkenlerle uyarılır ve çeşitli sinirsel uyarılara neden olabilirler. Bu durum diş sızlaması olarak yansıyabilir. Bunun dışında diş çürükleri, iltihaplar, diş etinde çekilmeler, kullanılan diş beyazlatma ürünlerinin diş tabakalarına zarar vermesi, plak oluşumları, besinlerin asitli olması, ağız temizliğine önem vermemek, diş fırçalamada yapılan hatalar, reflü, gastrit, stres gibi etkenler, kalsiyum eksikliği gibi problemlerde diş sızlaması nedeni olarak ortaya çıkabilir. Diş sızlaması nasıl geçer, neler yapılabilir bu konuda altta yatan nedenin tespit edilmesi gerekir. Bu yüzden bir diş doktoruna gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Ancak kendinizde bazı önlemler alarak diş sızlamasına çözüm getirebilirsiniz.

  Diş sızlaması nasıl geçer

  Diş bakımına özen gösterilmeli: Dişler her zaman temiz tutulmalıdır. Dişlerin üzerinde meydana gelebilecek bakteri plakları engellenmelidir. Ayrıca dişlerin aşınmasına da engel olmalısınız. Bu yüzden kullandığınız diş fırçasını yumuşak kıllı olanlardan tercih etmeli ve gün içinde dişlerinizi en fazla 2 defa fırçalamalısınız. Bu öneriyi sadece diş sızlaması sorunu olanlara tavsiye ediyoruz. Bunun dışında dişler her gün 3 defa fırçalanmalıdır. Fırçalama sırasında yumuşak hareketlerle dişlerinizi fırçalayın. Özellikle hassas dişlere yönelik üretilen florür içeren diş macunlarını kullanmaya çalışın. Bunlar sıcak ve soğuğa karşı hassasiyeti olan dişlerde başarılı sonuçlar verir.

  Ağrı kesici kullanımı: Özellikle diş tedavisi olanlarda ortaya çıkan diş sızlamasında ağrı kesici ilaçlar faydalı olur. Ancak diş çürükleri olursa, ağrı kesiciler sadece yaşanan sıkıntıyı maskeler. Dişlerinizdeki çürüğün tedavi edilmesi için mutlaka diş doktoruna gitmeli ve diş çürüğünden kurtulmalısınız. Aksi halde ağızda diş kayıpları yaşanacaktır.

  Diş Sızlaması Nasıl GeçerDiş doktoru ziyareti: Diş sızlamaları uzun süre devam etmiyor, aniden ortaya çıkıyorsa genellikle dişlerdeki hassasiyet nedeniyle oluşur. Fakat diş sızlaması uzun süre etkisini kaybetmiyorsa, mutlaka diş doktoruna giderek sorunun tespit edilmesi gerekir. Diş sorunları ihmal edilirse, diş kaybı riski artar, çekilen ağrının şiddeti yükselir. Dişleriniz sizlere uzun yıllar hizmet edebilir. Ancak dişlerinize iyi bakmalısınız. Diş sızlaması nasıl geçer, nasıl giderilir bu tür önerileri dikkate alsanız da en doğrusu diş doktorunuzun önerileridir.
  ]]>
  Penis Ucu Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/penis-ucu-sizlamasi.html Sun, 09 Dec 2018 14:51:23 +0000 Penis Ucu Sızlaması, Penis ile ilgili problemler erkeklerin doktora görünmeye çekindikleri, utandıkları için ihmal ettikleri problemlerdir. Ağrının mahrem bölgede olması dolayısıyla üzerine düşülmeyen bu proble Penis Ucu Sızlaması, Penis ile ilgili problemler erkeklerin doktora görünmeye çekindikleri, utandıkları için ihmal ettikleri problemlerdir. Ağrının mahrem bölgede olması dolayısıyla üzerine düşülmeyen bu problem hayat kalitesini oldukça düşürür. Penis ucu sızlamasında ağrı penisin kafa kısmına veya kafa kenarlarına iğne batarmışçasına bir his olarak görülür. Bu gerçekleşen ağrının hissedildiği yüzey 1cm boyunu geçmez. Penis ucunda kan dolaşımının yetersiz ve düzensiz olması sonucu da sızlama gerçekleşir. Penis ve çevresinin hijyenine özen gösterilmesi penis ucunun temiz tutulması penis ucu sızlamasının engellenmesinde önemli rol oynar.

  Penis Ucu Sızlaması Sebepleri

  Aşırı ve Zorlayıcı Mastürbasyon: Çok sık yapılan mastürbasyon penis ucu sızlaması tetiklenir. Mastürbasyon esnasında penisi zorlamakta penis ucu sızlamasına neden olur.

  Prezervatif Kullanımı: Birçok erkek lateks ile hazırlanmış prezervatiflere karşı alerjik reaksiyon gösterir. Cinsel birleşme esnasında penis dokusunun, lateks prezervatife hassasiyet gösterip, alerjik reaksiyon göstermesi sonucu penis ucu sızlaması görülebilir. Ancak lateksten üretilen prezervatiflerin insan hayatındaki hastalık önleyici koruması (özellikle aids) ve doğum kontroldeki etkin rolü göz ardı edilmemelidir.

  Sabun Kullanımı: Penis yüzeyinin hassasiyetine etki eden, cildi tahriş eden, kurutan veya mantar ve benzeri hastalıklara karşı yüzeyin yapısını bozan ph derecelerine sahip sabunlar penis ucu sızlamasına neden olur.

  Enfeksiyonlar

  Enfeksiyona yakalanan bir kişinin genital bölgelerinde çeşitli etkiler görülebileceği gibi penisteki enfeksiyonun etkisi sonucu peniste sızlama görülebilir. Cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi ile tedavi sonrası penis ucu sızlaması iyileşecektir.

  Mesane Enfeksiyonu: mesanede meydana gelen bir enfeksiyon penis ucunda sızlamaya sebep olur. Asıl ağrı mesanededir ancak penis ucunda da sızlama görülür.

  Prostat İltihabı: Öncelikli olarak kırk yaş üstü erkeklerde görülen prostat iltihabı prostat bezinde genişlemeye neden olur ve kan dolaşımına etki ederek penis ucu sızlamasına sebep olabilir. Enjeksiyon, ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale sonrası prostat hastalığının tedavi edilmesini takiben penis ucu sızlaması iyileşme gösterir.

  Penis Kanseri: Cinsel organda oluşan siğiller sonucu gelişen penis kanseri penisin baş kısmında meydana gelir. Bu tehlikeli hastalık penis ucunda sızlamaya sebep olabilir.

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Bu hastalıkların çoğunluğunda penis ucundan akıntı ve irin dışarı çıkar ve penis ucu sızlaması görülür.

  ]]>
  Kemiklerin Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/kemiklerin-sizlamasi.html Mon, 10 Dec 2018 04:45:54 +0000 Kemiklerin sızlaması, kemikler iskelet sistemimizin en önemli parçaları arasında yer alan yapılardır. Kemikler, insanlarda bazen ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlıklardan birisi de sürekli olarak devam eden Kemiklerin sızlaması, kemikler iskelet sistemimizin en önemli parçaları arasında yer alan yapılardır. Kemikler, insanlarda bazen ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlıklardan birisi de sürekli olarak devam eden bir türlü dinmeyen sızılar ve kemik ağrıları şeklinde meydana gelerek çok ciddi rahatsızlıkların ilk habercisi olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kemiklerde oluşan sızıların büyük olasılıkla kemiklerde meydana gelen bir tümörün habercisi olduğunu belirtmektedirler. Farklı tür tümörlerde olduğu gibi kemiklerde oluşan tümörde de erken teşhis ve tedavi yaşam süresini artırarak hayat kurtarmaktadır.

  Kemiklerin Sızlaması Nedenleri

  Kemik Erimesi (Osteoporoz): Kemikler sürekli olarak kendisini yeniler. Yaşlanma ile beraber ölen kemik dokularının yenilenme hızı yetersiz kalınca kemik erimesi başlar. Daha çok kadınlarda görülmektedir. Yaşlanmayla beraber hareketsizlik, kadınlarda östrojen ve erkeklerde testosteron hormon kaybı, tütün ve alkol mamulleri kullanmak, düşük kiloda olmak gibi sebepler de kemik kaybına sebep olur.

  Büyüme Ağrıları: Özellikle ergenlik dönemindeki kişilerde hızlı büyüme ile beraber kemik uçlarında ağrı görülebilir.

  Kemik İltihabı (Osteomiyelit): Vücuda giren bakteri ya da mantarlar kemiklere bulaşırsa kemik iltihabına sebep olabilirler. Bu zararlı canlılar kan dolaşımı ile birlikte taşınarak kemik iltihabına sebep olabilseler de genel olarak derin yaralanmalar sonrasında kemik iltihabına sebep olurlar. Tedavi edilmeyen kemik iltihabı vakaları kemik kaybına neden olur.

  D Vitamini ve Kalsiyum Eksikliği: Kötü beslenme ve yeterli miktarda güneş ışığı almamak D vitamini ve kalsiyum eksikliğine sebep olur. Kemiklerin ihtiyacı olan bu iki temel besinin eksikliği kemik sızlaması ile sonuçlanır. Başlıca sebebi D vitamini eksikliği olan raşitizm hastalığı daha çok iki yaşından daha küçük çocuklarda görülür. Yine D vitamini eksikliği ile Osteomalazi adı verilen kemik yumuşaması hastalığı meydana gelebilir.

  Kanser: Osteosarkom, beyaz kan hücresi kanseri (multipl miyelom), kan Kanseri, nöroblastom, böbrek Kanseri, akciğer Kanseri, ewing sarkomları gibi çoğunluğu kemik üzerinde meydana gelen kanser türleri kemiklerin sızlamasına neden olur.

  Kemiklerin SızlamasıKemiklerin Sızlaması Nasıl Geçer

  Yeterli D Vitamini ve Kalsiyum Minerali Alınmalı: Kemik sızısını gidermenin en tesirli ve önemli adımıdır. Balık ve balık yağında, yumurtada, süt ve süt ürünlerinde, ciğerde D vitamini bulunur. Fakat ihtiyaç duyduğumuz D vitamininin tamamını besinlerden almak neredeyse imkânsızdır. Güneş ışığı da almak gereklidir. Güneş ışığı deri altında bulunan ön maddeleri D vitaminine çevirir. Kalsiyum için ise süt ve süt ürünleri, kuruyemiş, peynir ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.

  Egzersiz: Kişinin kilosu, yaşı ve genel sağlık durumu kriterleri göz önünde alınarak hazırlanan egzersiz programları, kemiklerin yenilenme potansiyelini ve genel vücut sağlığını artırarak kemik sızısını giderir.

  İlaç Tedavisi: Kemik erimesi vakalarında genel olarak menopoza girmiş olan kadınlar için östrojen takviyeleri kullanılabilir.
  Kemik iltihabı vakalarında damar yolundan antibiyotik tedavisi işlemi yapılır.
  Hiperparatroid vakalarında kemik kaybını engellemek için kalsitonin hormonu kullanılır.

  Radyoterapi ve Kemoterapi: Kanser tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi kullanılır.

  Cerrahi Müdahale: İyi huylu kemik tümörlerinin alınabilmesi için, kemik kırıklarının tedavisi için ve bazı kemik iltihabı vakalarında kemik dokusunun alınması için cerrahi işlem gerekebilir.

  ]]>
  Diş Eti Sızlaması https://www.sizlama.gen.tr/dis-eti-sizlamasi.html Mon, 10 Dec 2018 17:34:02 +0000 Diş eti sızlaması, diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve zonklama biçiminde ağrı, dişlerde soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyet varsa kesinlikle en kısa sürede bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir.Diş eti sızlam Diş eti sızlaması, diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve zonklama biçiminde ağrı, dişlerde soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyet varsa kesinlikle en kısa sürede bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir.Diş eti sızlamasının bir çok sebebi bulunur. Bu nedenlere örnek olarak; dişleri az yıkamak, dişlerin ve diş etinin hassas olması, dişlerin ve diş etinin soğuğa ve sıcaklığa karşı aşırı hassasiyeti, dişleri dikkatli bir biçimde yıkamamak gibi sebepleri örnek verebiliriz. Diş eti sızısı diş etlerinde kızarlık ve zonklama gibi belirtilerle kendini belli eder. Uzun süren bir diş eti ağrınız varsa hekime gitmenizi tavsiye ederim.

  Sızı doku bütünlüğünde yaşanan bozulmalara bedenin bir feryadı, bir tepkisidir. Yani sızı, vücudun doğal bir dışa vurumudur. Diş eti hastalıklarında dişi saran yardımcı dokusu ve lifler iltihaplandığı, doğal sağlıklı yapılarını kaybettiği için diş eti ağrısı adı verilen rahatsızlık meydana gelir.

  Diş Eti SızlamasıDiş Eti Sızlaması Tedavisi

  Diş eti sızlaması, sızıya neden olan diş eti hastalığının tedavisi ile geçer. Fakat, şiddetli ağrı durumunda uygun ağrı kesiciler kullanılabilir. Tuzlu su gargara işlemi yapılabilir. İltihaplı bölgeye buz ya da soğuk su torbası konulması da hastayı oldukça rahatlatır.

  Diş eti ağrılarında kesinlikle diş hekimine gitmek gerekir. Diş eti sağlığı için koruyucu hekimlik uygulamalarına uymak gerekir. Koruyucu hekimlik sağlıklı kalmanın en masrafsız ve kolay yoludur. Diş ve diş eti sağlığını korumak için akla gelen en önemli tedbir diş ve ağız temizliğidir. Ağız ve diş temizliği için yemeklerden hemen sonra mutlaka ağız yıkanmalı, mümkünse dişler fırçalanmalıdır. Alkol ve sigara diş eti sağlığını olumsuz yönde etkilediği için bu tür alışkanlıkları terk etmek gerekir.

  Diş Eti Sızısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

  Sızlayan dişin çevresindeki diş etine ya da diş etlerine  karanfil yağı veya mira bir çeşit sakız olan ve lavanta yapımında kullanılan kokudan sürmek diş etlerinin sızısını alarak kişiyi rahatlatacaktır.

  ]]>